Riječ je o printeru nazvanom Factory of the Future 1.0 (FoF 1.0), koji može isprintati objekte dužine 29, širine 10 i visine 5,5 metara. Veoma je brz te može isprintati materijal težine 227 kg za sat vremena.
Također, printer može dinamički mijenjati tehnike printanja kako bi se prilagodio različitim aspektima kompleksnih poslova. Također, može se prebacivati između velike aditivne proizvodnje, subtraktivne proizvodnje, kontinuiranog polaganja trake i operacija robotske ruke. Ove tehnologije čine printer korisnim u brojnim industrijama, uključujući gradnju kuća, infrastrukture i razvoj vojnih vozila.
Većina onog što printer napravi može se reciklirati, tako da se u suštini njegovi proizvodi mogu “uništiti” i ponovo napraviti. To je zbog činjenice da prioritet stavlja na biološke materijale, kao što su ostaci drveta.
Čini se da je ova tehnologija sjajan način da se brzo naprave pristupačni objekti za stanovanje, što je na umu nekih zagovornika tehnologije,
“Maineu je potrebno oko 80.000 domova do 2030. godine, a mnogi se odnose na domaćinstva s prihodima manjim od prosječnih na određenom području. Printer nudi nove načine proizvodnje kvalitetni i pristupačnih objekata za stanovanje, dok istovremeno smanjuje troškove i koristi otpadno drvo iz pilana u Maineu”, izjavio Mark Wiesendanger, direktor za razvoj iz MaineHousinga.
Printer bi jednog dana mogao služiti za izgradnju cijelih naselja, a njegove specifikacije pokazuju da može izgraditi skromni jednospratni dom za oko 80 sati. No, on će graditi i druge objekte, a u njega su već investirali američko Ministarstvo odbrane te Ministarstvo energetike. Stoga se očekuje da će proizvoditi i pomorska plovila pa čak i podmornice. Senatorka Susan Colins je rekla da je printer “neprocjenjiv za nacionalnu sigurnost”.
FoF 1.0 ima blizanca u univerzitetskom kampusu u Maineu, koji je ranije bio rekorder kao najveći 3D printer na svijetu. Već se koristio za izgradnju kuće površine 56 kvadratnih metara napravljene od drvenih vlakana i biosmole. Novi printer je veći četiri puta, a zahvaljujući njihovoj blizini, mogu raditi simultano na različitim aspektima istog projekta.
Univerzitet u Maineu gradi novi istraživački laboratorij Green Engineering and Materials (GEM) Factory of the Future, koji će biti dom pomenutih printera, a u budućnosti se očekuju još veće mašine ovog tipa.
Izvor:
klix.ba