Svjetski dan telekomunikacija i informacionog društva datira od potpisivanja Prve međunarodne telegrafske konvencije 17. maja 1865. godine, koja je označila osnivanje Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU)

Svjetski dan telekomunikacija i informacionog društva (WTISD) se obilježava kako bi se podigla svijest o mogućnostima koje korišćenje interneta i drugih informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) može donijeti društvima i ekonomijama, kao i o načinima da se premosti Digitalna podjela.

U novembru 2005. godine, Svjetski samit o informacionom društvu pozvan je od Generalne skupštine UN-a da proglasi 17. maj Svjetskim danom informacionog društva kako bi se usredsredio na važnost ICT-a i širok spektar pitanja vezanih za informaciono društvo koje je pokrenuo WSIS.

Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU) sa sjedištem u Ženevi, svake godine bira aktuelnu temu kojom se obilježava ovaj značajan datum, a ovogodišnja je „Digitalne inovacije za održivi razvoj“.

Zbog nedostatka politika, ulaganja i digitalnih vještina, mnoge se zemlje bore da održe korak u digitalnom svijetu koji se jako brzo mijenja pa je upravo ovaj dan prilika za podsjećanje kako digitalna inovacija može pomoći u povezivanju svih i obezbjeđenju održivog prosperiteta za sve.

Inovativna tehnologija može pomoći u rješavanju najhitnijih svjetskih izazova, od borbe protiv klimatskih promjena do smanjenja gladi i siromaštva. Zapravo, digitalne tehnologije mogu pomoći u postizanju 70% ciljeva u okviru UN-ovih ciljeva održivog razvoja do 2030. godine. Istovremeno, 2,6 milijardi ljudi još uvijek su izvan mreže i nemaju mogućnost povezivanja, komunikacije, interneta i digitalnih usluga koje bi im zasigurno promijenile i poboljšale život.

Zato je važno da nosioci zakonodavne i izvršne vlasti na svim nivoima, aktivno djeluju na obezbjeđenju neohodnih uslova, kako bi domaće IKT kompanije dodatno ohrabrili za kontinurano iznalaženje novih tehnoloških rješenja, koja će da podrži održivi razvoj naše zajednice i doprinese stvaranju boljeg svijeta za buduće generacije koje dolaze.

Izvor:
it-mixer.com